TÜRKMEN ULUSAL MÜZE
 

Aşkabad, Türkmenistan

                                      

Vaziyet planında arsaya gelen ana aks, mevcut meydanda üçe ayrılarak her müzeye monumental bir yaklaşım olmasını ve bu üç müzenin ortak bir meydanla bağlanmasını amaçlanmıştır. Bu meydandaki ana havuzdan ayrılan üç ayrı havuz şeridi üç müzeye yönlendirecektir.

 

Yeni müzelerin giriş cephelerinin ana yoldan görünülürlüğü ve diğer müze ile kütle açısından uyumu sağlanmıştır. Dış cephenin hareketliliği, bina yüksekliği, kubbelerin oranları mevcut müzeye uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

 

Yeni müze girişleri iki yanı havuzlarla sınırlı bir platformdan yapılacaktır. Buradan 3 kat yüksekliğinde bir hole girilmektedir. bu holde müzenin ana sirkülasyon elemanı olan, cepheden çıkan bir rampa vardır. Bu hol müzeyi gezenlerin her sergi holünden sonra müzenin tamamını algılayabilecekleri bir mekandır.

 

Giriş katında ofisler ve ziyaretçi hizmet alanları vardır. Bodrum katında tüm servis mekanları vardır. 2 ve 3 katlar ise sergi alanlarına ayrılmıştır.

 

Müze planları tematik, kronolojik, geçici ve kalıcı sergilere uyarlanabilecek şekilde 575 m2 lik sergileme modüllerinden oluşmuştur. Bu modüller istenildiği takdirde birleşebilmektedir.