KARABÜK OTEL REZİDANS
 

Karabük-Türkiye     Elin Teknoloji
55.000 m2 inşaat alanı 168 odalı    Proje 2013

Birçok Anadolu kenti gibi Karabük de Kentsel planlama konusunda yapı adalarına odaklanmış ve açık alanları gözardında bırakmıştır. Yüzeveler adlı bölgede yapılan yıkım ile kentin eline çok önemli bir imkan geçmiştir. Bu bölge yaya odaklı olarak tasarlanıp bu alanı destekleyecek sosyal ve kültürel binalarla desteklendiği takdirde Karabük kentinin gururla kullanacağı bir toplanma alanı oluşacaktır.

Eğimli olarak Lütfi Özaytaç caddesinden Atatürk Bulvarına kadar inen bu alandaki mevcut önemli yapılar Kares alışveriş merkezi, Adliye Sarayı ve Vilayet tir. Yayaların fazla kot değiştirmeden ve en manzaralı olarak dolaşabilecekleri kot olan Kares AVM kotunda, Kares ile Anıt Meydanı arasında bir aks belirlenmiş ve bu aks üzerinde Adliye Sarayı Kuzeyindeki alan 168 odalı bir otel,  Rezidans/ofis yapısı, Spor-Spa Merkezi ve bodrum katta market projesi için ayrılmıştır. Bu aks üzerinde kafe fast food, restoranlar, yeşil alanlar, süs havuzları çevresindeki diğer sosyal kültürel binalar ile desteklenecektir. Asansör ve yürüyen merdivenler dikey olarak bütün bu fonksiyonları bir birleri ile ilişkilendirecektir. Tüm binaların ilk iki katlarındaki arkadlar ile yaya hareketi yaz kış üstü örtülü alanda yapılabilecektir.

Binaların şekli ve meydann formu Kardemir in Logo sundan da esinlenerek, arazinin kuzeydoğusundan geçen yolun kıvrımı ile belirlenmiştir.