ÇAĞLA AKYÜREK ELMAS
 
1970 yılında Ankara’da doğan Çağla Akyürek Elmas, 1987 yılında TED Ankara Kolejinden mezun oldu. Gazi Üniversitesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi Mimarlık Bölümünü 1991 yılında üniversite birincisi olarak tamamladı.
   
Daha sonra ABD’de Ball State University, Muncie, Indiana da Yüksek Lisans yaparak 1993 yılında Master diplomasını aldı.

Çalışma hayatına 1993-1997 yılları arasında Ankara’da mimar olan babası Orhan Akyürek’inde ortak olduğu Aytöre-Genç-Akyürek Mimarlık, YEG Mimarlık ve  Ünal Tümer Mimarlık Bürolarında devam etti. Babasının mimarlık bürosuna bilgisayar sistemini kurdu.

1998 de eşi ve ortağı Can Elmas ile beraber kendi Mimarlık Bürosu olan Akyürek-Elmas Mimarlık Ltd Şti ‘ni kurdu. Endüstri, konut, turizm, eğitim, kentsel tasarım, ticari konularda birçok projeler yaptı.

1998’de İzmir Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mimari Proje Yarışması nda 3.lük Ödülü aldı. Katıldığı diğer yarışmalarda çeşitli ödüller aldı. Erkul Kozmetik Ofis ve Fabrika binası davetli yarışmada 1.lik Ödülü alarak projeleri uygulandı.Magic Ice Buz Müzesi projesiyle 2011 de Avrupa Gayrimenkul Ödülünü aldı.

Çeşitli mimari yayınlarda projeleri ve makaleleri yayımlanmıştır.

İyi derecede İngilizce bilen Çağla Akyürek Elmas, iki çocuk annesidir. 2000 yılından beri yoga yapmaktadır.

 

 
 
CAN  ELMAS
 
Can Elmas 1966 yılında Ankara’da doğdu.  Annesi ve babasının da mimar olmaları nedeniyle küçük yaşlarda mesleğine başladı.

1984’de, Ankara Tefvik Fikret Lisesi’nden mezun olduktan sonra 1985’de  AFS Bursu ile North Carolina,  ABD’de 1 yıl kaldı.

ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nden 1989 yılında bölüm 2.nciliği ile mezun oldu. Mezuniyet sonrası Roma, İtalya’da Losco Pellegrini ve Dardi Mimarlık Ofislerinde çalıştı.

1990 yılında Fullbright Bursu’nu kazanarak  ABD’de  Enerji Korunumlu Konut Tasarımı konusunda Yüksek Lisans çalışmasını yapmak üzere University of Oregon’ a gitti ve 1992 yıında mezun olup Portland Oregon ABD’de 1992-1997 yılları arasında  Sera ve Yost Grube Hall Mimarlık Ofislerinde  çalıştı.

1990-1997 arasında çeşitli zamanlarda Türkiye’ye gelerek babası Mimar Erdoğan Elmas ile birlikte çalıştı ve Ulusal Mimarlık Proje Ödülü alan Urfa Toplu Konut Projesini yaptı.

1993 te Sürdürülebilir Bir Çevreye Doğru  Mimari Tasarım Yarışması’nda  UNESCO Ödülü aldı. 1994 de NOVEM Hollanda Enerji Ajansı Fotovoltaik Pillerin Mimaride Kullanımı Yarışmasında 3.lük Ödülü aldı.

Can Elmas 1998’den itibaren eşi Mimar Çağla Akyürek Elmas ile birlikte kurdukları Akyürek-Elmas Mimarlık Ltd. Şti.’de serbest olarak mimarlık çalışmalarını sürdürmektedir.  Endüstri, konut, turizm, eğitim, kentsel tasarım, ticari konularda birçok projeler yaptı.

1998 de İzmir Havalimanı Dış Hatlar Terminali Mimari Proje Yarışması nda 3. lük Ödülü aldı. Magic Ice Buz Müzesi projesiyle 2011 de Avrupa Gayrimenkul Ödülünü aldı. Katıldığı diğer  yarışmalarda çeşitli ödüller aldı. Çeşitli mimari yayınlarda projeleri ve makaleleri yayımlanmış ve Sempozyumlarda bildiriler sunmuştur

İyi derece İngilizce, Fransızca, İtalyanca ve orta derece İspanyolca konuşmaktadır. Bir oğlu ve bir kızı olan Can Elmas tenis, bisiklet, kayak sporlarıyla ilgilenmektedir.